FSL MASTER SCHEDULE 2019-20 (version 5) 5/23/19        
WednesdayJuly 24, 2019Fall schedules to Tim
MondaySeptember 2, 2019Labor Day
WednesdaySeptember 4, 2019Coaches' meetings (hockey, XC, soccer, girls' tennis) (video conferencing) 6:30
ThursdaySeptember 5, 2019AD meeting at AFS 9:00
TuesdaySeptember 10, 2019Cross Country– first league date
SaturdaySeptember 14, 2019Girls’ tennis Invitational @ WTN 10:00
FridaySeptember 20, 2019Boys Soccer– first league date
FridaySeptember 20, 2019Girls’ Tennis – first league date
FridaySeptember 27, 2019Girls Soccer/Field Hockey – first league date
Sun. night September 29, 2019Rosh Hashanah Eve
Mon.-Tue..September 30-October 1, 2019Rosh Hashanah
SaturdayOctober 5, 2019SAT date
Tue. night-WednesdayOctober 8-9, 2019Yom Kippur
SaturdayOctober 12, 2019JV Hockey tourney @ ANC (coaches 9:30) 10:00
SaturdayOctober 12, 2019JV Boys soccer tourn.@ SHP (coaches 9:30) 10:00
SaturdayOctober 12, 2019JV Girls soccer tourn.@ AFS (coaches 9:30) 10:00
SaturdayOctober 12, 2019JV Girls tennis tourn. @ WTN (coaches 9:30) 10:00
MondayOctober 14, 2019Winter Schedules to Tim
TuesdayOctober 15, 2019Cross country champs at Belmont Plateau (race order– Girls JV, Girls varsity, Boys varsity, Boys JV) 2:30
WednesdayOctober 16, 2019PSAT date
SaturdayOctober 19, 2019PSAT date
MondayOctober 21, 2019Regular season raindate for all fall sports
TuesdayOctober 22, 2019Boys soccer Tiebreak day 3:30
TuesdayOctober 22, 2019Hockey, tennis and girls soccer Tiebreak day 3:30
WednesdayOctober 23, 2019GFS MS Cross-country Invitational @ Belmont 3:00
WednesdayOctober 23, 2019Boys Soccer Quaker Cup-1st round at 6th/7th place fields 3:30
WednesdayOctober 23, 2019Girls Soccer Quaker Cup-1st round at 5th/6th place fields 3:30
WednesdayOctober 23, 2019Field Hockey Quaker Cup-1st round- 5 th /6th place fields 3:30
ThursdayOctober 24, 2019Boy’s soccer playoffs 1 st round (4v5 at the # 4 seed) 3:00
FridayOctober 25, 2019Field Hockey and Soccer Quaker Cup Championships at fields of the higher ranked remaining teams 3:30
SaturdayOctober 26, 2019ACT date
SaturdayOctober 26, 2019Girls Tennis team semis at 1st and 2nd place courts 3:00
SaturdayOctober 26, 2019Field Hockey playoffs - 1st round -1 st /2nd place fields 3:00
SaturdayOctober 26, 2019Boys Soccer playoffs - 2nd round at 1 st /2nd place fields 3:00
SaturdayOctober 26, 2019Girls Soccer playoffs - 1st round at 1st/2nd place fields 3:00
TuesdayOctober 29, 2019Girls' tennis team finals at higher ranked court 2:45
TuesdayOctober 29, 2019Girls and Boys soccer championships at fields of the higher ranked remaining teams 3:00
TuesdayOctober 29, 2019Field Hockey championship at field of the higher ranked remaining team 3:15
WednesdayOctober 30, 2019Conditional hosting conflict date (Field Hockey) 3:15
Wed.- Fri.October 30-November 1, 2019Soccer, Tennis & hockey raindates 3:00/2:45/3:15
SaturdayNovember 2, 2019SAT date
SundayNovember 3, 2019Daylight Savings ends
MondayNovember 4, 2019Soccer, hockey, tennis & cross-country coaches meetings at GFS (Hargroves Center) 6:30
Tue. - Thu.November 5-7, 2019PAISAA 1st round
WednesdayNovember 6, 2019Basketball, Wrestling & Swimming coaches meetings (video conferencing) 7:30
ThursdayNovember 7, 2019AD’s and Heads meeting @ AFS (and athletic trainers) 9:00
TuesdayNovember 12, 2019PAISAA 2nd round
ThursdayNovember 14, 2019PAISAA semifinals
SaturdayNovember 16, 2019PAISAA championship
ThursdayNovember 28, 2019Thanksgiving
SaturdayDecember 7, 2019SAT date
SundayDecember 22, 2019Hannukah begins
WednesdayDecember 4, 2019AD meeting @ AFS 9:00
WednesdayDecember 4, 2019MS wrestling tourney @ FCS 2:00
TuesdayDecember 10, 2019Basketball – first league date
SaturdayDecember 14, 2019ACT date
WednesdayDecember 25, 2019Christmas Day
TuesdayJanuary 7, 2020Swimming – first league date
TuesdayJanuary 7, 2020Wrestling – first league date
MondayJanuary 20, 2020ML King Day
WednesdayJanuary 22, 2020Basketball snow date 4:00
SaturdayJanuary 25, 2020Girls JV hoops tourney @ ANC - (coaches’ mtg. 9:30) 10:00
SaturdayJanuary 25, 2020Boys JV hoops tourney @ GFS - (coaches’ mtg. 9:30) 10:00
Wed.-Thu.January 29-30, 2020Basketball tiebreak days 4:00
ThursdayJanuary 30, 2020Basketball Playoffs – 1 st round (4 v 5 at the # 4 seed) 4:00
TuesdayFebruary 4, 2020Wrestling tiebreak day 4:00
TuesdayFebruary 4, 2020Boys and Girls B-ball playoffs - 2nd round @ 1st & 2nd place courts 4:00
WednesdayFebruary 5, 2020Boys and Girls B-ball Quaker Cup playoffs - 1st round @ 6th & 7th place courts 4:00
ThursdayFebruary 6, 2020Wrestling semis and champs @ 1st place school 4:00
FridayFebruary 7, 2020Girls & Boys B-ball finals at LaSalle (girls first) 7:30/9:00
FridayFebruary 7, 2020Girls and Boys Quaker Cup B-ball Finals – (at higher ranked gyms) 4:00
FridayFebruary 7, 2020Wrestling semis and champs snow date - @ 1st place school
SaturdayFebruary 8, 2020ACT date
Saturday February 8, 2020Basketball snow date (Championship and Quaker Cup finals) TBA
SaturdayFebruary 8, 2020Swimming Championship @ GEO - (warmups at 1:00) 3:00
TuesdayFebruary 11, 2020Swim Championship snow date @GEO - (warmups at noon)2:00
TuesdayFebruary 11, 2020Spring schedules to Tim
PAISAA basketball dates: February 11, 14-15, 21-22, 2020
PAISAA wrestling dates: February 14-15, 2020
MondayFebruary 17, 2020Presidents’ Day
TuesdayFebruary 18, 2020Girls Basketball Postseason Classic @ GFS 4:30
TuesdayFebruary 18, 2020Basketball, Swimming & wrestling all-league at GFS (Hargroves Center) 6:30
WednesdayFebruary 19, 2020Track, baseball, B & G lacrosse, softball, boys' tennis & golf coaches' meetings (video conferencing) 7:30
ThursdayFebruary 20, 2020AD’s meeting at AFS 9:00
SaturdayMarch 14, 2020SAT date
FridayApril 3, 2020Baseball/Softball – first league date
SaturdayApril 4, 2020ACT date
TuesdayApril 7, 2020Girls’ Lacrosse/Boys Tennis – first league date
TuesdayApril 7, 2020Track & Field – first league date
WednesdayApril 8, 2020First Seder
ThursdayApril 9, 20202nd Seder
FridayApril 10, 2020Good Friday
SundayApril 12, 2020Easter
TuesdayApril 14, 2020Boys’ Lacrosse – first league date
WednesdayApril 15, 2020AD’s Meeting @ AFS 9:00
SaturdayApril 18, 2020Boys’ tennis Invitational (at George) 10:00
SaturdayApril 18, 2020JV Girls Lacrosse tournament @ WTN (coaches @ 9:30) 10:00
WednesdayApril 22, 2020Regular season raindate (other than B Lacrosse) 3:45
SaturdayApril 25, 2020JV Softball tournament @ FCS - (coaches @ 8:30) 9:00
SaturdayApril 25, 2020JV Boys tennis tournament @ WTN (coaches @ 9:30) 10:00
SaturdayApril 25, 2020JV Baseball tournament @ GEO - (coaches @ 8:30) 9:00
WednesdayApril 29, 2020Boys’ Lacrosse regular season raindate 3:45
SaturdayMay 2, 2020SAT date
Tuesday May 5, 2020Boys’ Lacrosse semifinals @ 1st & 2nd place fields 4:00
Tuesday May 5, 2020Baseball championship First round (4 vs. 5) 3:45
ThursdayMay 7, 2020Tie break day 3:45
ThursdayMay 7, 2020Girls’ Lacrosse/Softball Quaker Cup Semifinals @ 5th and 6th place fields 4:00
ThursdayMay 7, 2020Baseball Quaker Cup Semifinals @ 6th and 7th place fields 3:45
FridayMay 8, 2020Girls Lacrosse semifinals @ 1st & 2nd place fields 4:00
SaturdayMay 9, 2020Baseball/Girls’ Lacrosse/Softball Quaker Cup Championships @ higher ranked remaining fields 10:00
SaturdayMay 9, 2020Boys Tennis semifinals @ 1st & 2nd place courts 2:00
SaturdayMay 9, 2020Baseball/softball semifinals @ 1st and 2nd place fields 2:00
SaturdayMay 9, 2020Girls’ Lacrosse semifinals raindate 2:00
SaturdayMay 9, 2020Boys’ lacrosse championship @ higher ranked field 2:00
SaturdayMay 9, 2020B/G Track champs @ WTN (coaches meeting @ 8:00) 9:00
Monday-ThursdayMay 11-14, 2020Golf Championship (Date and time TBA) @ SHP
TuesdayMay 12, 2020Girls’ lacrosse championship @ higher ranked field 4:00
TuesdayMay 12, 2020Baseball championship @ higher ranked field 4:00
TuesdayMay 12, 2020Boys Tennis team championship at higher ranked courts 4:00
TuesdayMay 12, 2020Track & Field (field events) rain date 4:00
WednesdayMay 13, 2020Softball championship @ higher ranked remaining field 4:00
Wednesday May 13, 2020Track & Field (running events) rain date 4:00
Wednesday-FridayMay 13-15, 2020Girls Lacrosse/baseball/boys tennis/softball rain dates 4:00
Thursday May 14, 2020Boys and Girls Lacrosse all-league meeting @ GFS (Hargroves Center) 7:00
PAISAA Softball and Girls’ Lacrosse dates: 1st round 5/15, 2nd round 5/18, semis 5/19, championship 5/21
Saturday May 16, 2020PAISAA Track & Field championship
MondayMay 18, 2020Baseball, softball, golf, tennis & track all-league meetings @ GFS (Hargroves Center) 7:00
PAISAA baseball dates: 1st round by 5/19, 2nd round 5/21, semis/champs 5/23
WednesdayMay 20, 2020AD meeting @ AFS 9:00