FSL Calendar 2017-18   
Tuesday8/1Fall schedules to Carl
Monday9/4Labor Day
Wednesday9/6Coaches' meetings (hockey, XC, soccer, girls' tennis) (video conferencing) 6:30 pm
Thursday9/7AD meeting at AFS9:00 am
Saturday9/9ACT date
Saturday9/16Girls’ tennis Invitational @ Westtown10:00 am
Tuesday9/19Cross Country– first league date
Tuesday9/19Boys Soccer– first league date
Tuesday 9/19Girls’ Tennis – first league date
Tuesday 9/19Girls Soccer/Field Hockey – first league date
Wed. night 9/20Rosh Hashanah Eve
Thu.-Fri.9/21-22Rosh Hashanah
Fri. night-Saturday9/29-30Yom Kippur
Saturday10/7JV Hockey tourney @ WTN (coaches 10:30)11:00 am
Saturday10/7JV Boys soccer tourn.@ WTN (coaches 10:30)11:00 am
Saturday10/7JV Girls soccer tourn.@ WTN (coaches 10:30)11:00 am
Saturday10/7JV Girls tennis tourn. @ WTN (coaches 10:30)11:00 am
Saturday10/7SAT date
Saturday10/14PSAT date
Monday10/16Winter Schedules to Carl
Tuesday10/17Cross country champs at Belmont Plateau
(race order– Girls JV, Girls varsity, Boys varsity, Boys JV)
2:30 pm
Wednesday10/25Hockey, soccer, tennis regular season raindate
Wednesday10/25GFS MS Cross-country Invitational @ Belmont3:00 pm
Thursday10/26Hockey, tennis and soccer Tiebreak day 3:30 pm
Thursday10/26Boy’s soccer playoffs 1 st round (4v5 at the # 4 seed)3:00 pm
Saturday10/28ACT date
Saturday10/28Girls Tennis team semis at 1st and 2nd place courts3:00 pm
Saturday10/28Field Hockey playoffs - 1st round -1st /2nd place fields3:00 pm
Saturday10/28Field Hockey Quaker Cup-1st round- 5th /6th place fields3:00 pm
Saturday10/28Boys Soccer playoffs - 2nd round at 1st /2nd place fields3:00 pm
Saturday10/28Boys Soccer Quaker Cup-1st round at 6th /7th place fields 3:00 pm
Saturday10/28Girls Soccer Quaker Cup-1st round at 5th /6th place fields 3:00 pm
Saturday10/28Girls Soccer playoffs - 1st round at 1st /2nd place fields 3:00 pm
Tuesday10/31Girls' tennis team finals at higher ranked court2:30 pm
Tuesday10/31Girls and Boys soccer championships at fields of the higher ranked remaining teams2:15 pm
Tuesday10/31Field Hockey championship at field of the higher ranked remaining team2:30 pm
Tuesday10/31Field Hockey and Soccer Quaker Cup Championships at fields of the higher ranked remaining teams2:45 pm
Wednesday11/1Conditional hosting conflict date (Boys Soccer)2:15 pm
Wed.- Fri.11/1-11/3 Soccer, Tennis & hockey raindates2:45 pm
Friday11/3Field Hockey Postseason Classic @ ANC3:15 pm
Friday11/3PAISAA 1st round
Saturday11/4SAT date
Sunday11/5Daylight Savings ends
Monday11/6Soccer, hockey, tennis & cross-country coaches meetings at GFS (Hargroves Center)6:30 pm
Tuesday11/7PAISAA 2nd round
Wednesday11/8Basketball, Wrestling & Swimming coaches meetings (video conferencing)7:30 pm
Thursday11/9AD’s meeting @ AFS (and athletic trainers)9:00 am
Tuesday11/14PAISAA semifinals
Thursday11/16PAISAA championship
Thursday11/23Thanksgiving
Saturday12/2SAT date
Wednesday12/6AD meeting @ AFS9:00 am
Wednesday12/6MS wrestling tourney @ FCS2:00 pm
Saturday12/9ACT date
Tuesday12/12Basketball – first league date
Tuesday12/12Hannukah begins
Monday12/25Christmas Day
Tuesday1/9Swimming – first league date
Tuesday1/9Wrestling – first league date
Monday1/15ML King Day
Saturday1/27Girls JV hoops tourney @ FCS - (coaches’ mtg. 9:30) 10:00 am
Saturday1/27Boys JV hoops tourney @ GFS - (coaches’ mtg. 9:30) 10:00 am
Wednesday1/31Basketball snow date4:00 pm
Thu.-Fri.2/1-2Basketball tiebreak days4:00 pm
Friday2/2Basketball Playoffs – 1st round (4 v 5 at the # 4 seed)4:00 pm
Tuesday2/6Wrestling tiebreak day4:00 pm
Tuesday2/6Boys and Girls B-ball playoffs - 2nd round @ 1st & 2nd place courts4:00 pm
Wednesday2/7Boys and Girls B-ball Quaker Cup playoffs - 1st round @ 6th & 7th place courts4:00 pm
Friday2/9Girls & Boys B-ball finals at Haverford (girls first) 7:30/9:00 PM
Friday2/9Girls and Boys Quaker Cup B-ball Finals – (at higher ranked gyms)4:00 pm
Friday2/9Wrestling semis and champs @ 1st place school4:00 pm
Saturday2/10ACT date
Saturday 2/10Basketball snow date (Championship and Quaker Cup finals) TBA
Saturday2/10Swimming Championship @ GEO - (warmups at 1:00)3:00 pm
Tuesday2/13Swim Championship snow date @ GEO - (warmups at noon)2:00 pm
Tuesday2/13Wrestling semis and champs snow date - @ 1st place school
Tuesday2/13Spring schedules to Carl
PAISAA basketball dates: 2/13, 2/16-17, 2/23-24
PAISAA wrestling dates: 2/16-17
Monday2/19Presidents’ Day
Tuesday2/20Girls Basketball Postseason Classic @ GFS4:30 pm
Tuesday2/20Basketball, Swimming & wrestling all-league at GFS (Hargroves Center)6:30 pm
Wednesday2/21Track, baseball, B & G lacrosse, softball, boys' tennis & golf coaches' meetings (video conferencing)7:30 pm
Thursday2/22AD’s meeting at AFS9:00 am
Saturday3/10SAT date
Friday3/30First Seder
Friday3/30Good Friday
Saturday3/312nd Seder
Sunday4/1Easter
Tuesday4/3Baseball/Softball – first league date
Tuesday4/10Girls’ Lacrosse/Boys Tennis – first league date
Tuesday4/10Track & Field – first league date
Wednesday4/11AD’s/Heads Meeting @ AFS9:00 am
Saturday4/14ACT date
Tuesday4/17Boys’ Lacrosse – first league date
Saturday4/21Boys’ tennis Invitational10:00 am
Wednesday4/25Regular season raindate (other than B Lacrosse)3:45 pm
Saturday4/28JV Girls Lacrosse tournament @ WTN (coaches @ 9:30) 10:00 am
Saturday4/28JV Softball tournament @ FCS - (coaches @ 8:30)9:00 am
Saturday4/28JV Boys Lacrosse tournament @ ANC (coaches @ 9:30) 10:00 am
Saturday4/28JV Boys tennis tournament @ WTN (coaches @ 9:30)10:00 am
Saturday4/28JV Baseball tournament @ GEO - (coaches @ 8:30)9:00 am
Wednesday5/2Boys’ Lacrosse regular season raindate3:45 pm
Saturday5/5SAT date
Tuesday 5/8Boys’ Lacrosse semifinal @ 2nd place field4:00 pm
Thursday5/10Tie break day3:45 pm
Thursday5/10Baseball Quaker Cup First round (8 vs. 9)3:45 pm
Friday5/11Girls’ Lacrosse/Softball Quaker Cup Semifinals @ 5th and 6th place fields4:00 pm
Friday5/11Girls Lacrosse semifinals @ 1st & 2nd place fields4:00 pm
Saturday5/12Baseball Quaker Cup Semifinals @ 5th and 6th place fields2:00 pm
Saturday5/12Boys Tennis semifinals @ 1st & 2nd place courts2:00 pm
Saturday5/12Baseball/softball semifinals @ 1st and 2nd place fields2:00 pm
Saturday5/12Girls’ Lacrosse semifinals raindate2:00 pm
Saturday5/12Boys’ lacrosse championship @ higher ranked field2:00 pm
Saturday5/12B/G Track champs @ GEO (coaches meeting @ 8:00)9:00 am
Monday-Thursday5/14-5/17Golf Championship (Date and time TBA) @ GEO
Tuesday5/15Girls’ lacrosse championship @ higher ranked field4:00 pm
Tuesday5/15Baseball championship @ higher ranked field4:00 pm
Tuesday5/15Baseball/Girls’ Lacrosse/Softball Quaker Cup Championships @ higher ranked remaining fields4:00 pm
Tuesday5/15Boys Tennis team championship at higher ranked courts4:00 pm
Tuesday5/15Track & Field (field events) rain date4:00 pm
Wednesday5/16Softball championship @ higher ranked remaining field4:00 pm
Wednesday 5/16Track & Field (running events) rain date4:00 pm
Wednesday-Friday5/16-5/18Girls Lacrosse/baseball/ boys tennis/softball rain dates4:00 pm
Friday5/18Baseball Postseason Classic at TBA4:00 pm
Friday5/18Softball Postseason Classic at TBA4:00 pm
PAISAA Softball and Girls’ Lacrosse dates: 1st round 5/18, 2nd round 5/19, semis 5/22, championship 5/24
Saturday 5/19PAISAA Track & Field championship
Monday5/21Baseball, boys lacrosse, softball, golf, tennis & track all-league meetings @ GFS (Hargroves Center)7:00 pm
Tuesday 5/22Girls Lacrosse all-league meeting @ GFS (Hargroves Center)7:00 pm
PAISAA baseball dates: 1st round by 5/22, 2nd round 5/24, semis/champs 5/26
Wednesday5/23AD meeting @ AFS9:00 am