BOYS LACROSSE

|| BOYS LACROSSE

FSL BOYS' VARSITY LACROSSE STANDINGS 2017  through 3/23    
OverallLeague
WinLossPct.WinLossPct.
Academy of the New Church00.000201.000
Shipley School00.00000.000
George School00.00000.000
Westtown School00.00000.000
Moorestown Friends00.00000.000
DATEHOMESCOREAWAYSCORELOCATIONTIME
Thu Apr 20ANCSHP4:15
Fri Apr 21GEOWTN4:00
Tue Apr 25MFSGEO4:00
Tue Apr 25SHPWTN4:00
Thu Apr 27WTNMFS4:00
Fri Apr 28GEOANC4:00
Tue May 02SHPMFS4:00
Tue May 02WTNANC4:00
Fri May 05GEOSHP4:00
Fri May 05MFSANC4:00
Tue May 09FSL Semifinal4:00
Tue May 09FSL Semifinal4:00
Sat May 13FSL Championship2:00
 
DATEFSLSCOREOPPONENTSCORELOCATIONTIME
Sat Mar 18SHPcanceledPenn CharterH12:00
Mon Mar 20ANC9Olentangy HS7H4:15
Wed Mar 22ANC9 (OT)Penn Charter8HTBA
Thu Mar 23WTNSidwellA4:30
Sat Mar 25ANCUpper DublinA1:00
Sat Mar 25SHPRiverview HSA3:30
Sat Mar 25WTNSt. Andrew's Episcopal SchoolA1:00
Mon Mar 27SHPOutdoor Academy
A7:00
Tue Mar 28ANCDowningtown West HSH4:00
Tue Mar 28SHPCanterbury HSA6:00
Wed Mar 29GEOPennsburyA4:00
Wed Mar 29WTNPeddieH4:15
Thu Mar 30ANCGermantown AcademyA3:45
Thu Mar 30SHPPalm HarborA6:30
Fri Mar 31WTNPhoenixvilleA6:00
Sat Apr 01ANCPrinceton DayH7:00
Sat Apr 01GEOPeddie SchoolA2:00
Sat Apr 01WTNHillA2:00
Mon Apr 03WTNBarack Hebrew AcademyH4:00
Tue Apr 04ANCCentral Bucks East HSH4:00
Wed Apr 05MFSHaddon Twp.A3:45
Thu Apr 06GEOPenningtonA4:15
Thu Apr 06WTNConwell EganH4:00
Sat Apr 08GEOConwell EganA2:30
Sat Apr 08SHPRoman CatholicH1:00
Mon Apr 10WTNFather JudgeH4:00
Tue Apr 11ANCManheim Township HSH4:00
Tue Apr 11SHPPenn Ridge HSH4:00
Wed Apr 12GEODevon PrepH4:00
Wed Apr 12MFSLower Cape MayA4:30
Thu Apr 13ANCHun SchoolA4:15
Thu Apr 13GEOPerkiomenH4:00
Thu Apr 13MFSHoly CrossH4:00
Thu Apr 13SHPNorth Penn
H4:00
Fri Apr 14WTNDevon PrepH4:00
Sat Apr 15SHPSCHAA2:00
Tue Apr 18GEOArchbishop WoodH3:45
Tue Apr 18MFSPenningtonH4:00
Tue Apr 18WTNLansdale CatholicH4:00
Wed Apr 19GEONeshaminyA3:45
Wed Apr 19MFSRancocas ValleyA3:45
Thu Apr 20ANCSHP4:15
Fri Apr 21GEOWTN4:00
Sat Apr 22SHPPeddieA2:00
Sat Apr 22WTNSCHAH10:00
Tue Apr 25ANCPerkiomen Valley HSHTBA
Tue Apr 25MFSGEO4:00
Tue Apr 25SHPWTN4:00
Thu Apr 27WTNMFS4:00
Fri Apr 28GEOANC4:00
Sat Apr 29ANCHill SchoolA1:00
Sat Apr 29SHPLower MerionT9:00
Sat Apr 29WTNRoman CatholicA12:00
Tue May 02GEONew Hope SoleburyH4:15
Tue May 02SHPMFS4:00
Tue May 02WTNANC4:00
Wed May 03MFSHaddon Twp.H4:00
Fri May 05GEOSHP4:00
Fri May 05MFSANC4:00
Fri May 05WTNDowningtown WestA3:45
Sat May 06SHPHarriton
H2:30
Tue May 09FSL Semifinal4:00
Tue May 09FSL Semifinal4:00
Wed May 10MFSDelranH3:45
Thu May 11ANCArchbishop John Carroll HSH4:00
Fri May 12MFSMiddle Twp.H4:00
Sat May 13FSL Championship2:00
Sat May 13MFSLower Cape MayA11:00
Mon May 15MFSCinnaminsonH4:00
Sat May 20MFSNJSIAA 1st RoundTBDTBD
Wed May 24MFSNJSIAA 2nd RoundTBDTBD
Sat May 27MFSNJSIAA 3rd RoundTBDTBD
FSL BOYS' JV LACROSSE STANDINGS 2017  through 3/20    
OverallLeague
WinLossPct.WinLossPct.
Academy of the New Church00.00000.000
George School00.00000.000
Westtown School00.00000.000
Friends' Central00.00000.000
 
DATEFSLSCOREOPPONENTSCORELOCATIONTIME
Wed Mar 22ANCcanceledPenn CharterHTBA
Sat Mar 25ANCUpper DublinA2:30
Tue Mar 28ANCDowningtown West HSH4:00
Wed Mar 29GEOPennsburyA4:00
Thu Mar 30ANCGermantown AcademyATBA
Sat Apr 01GEOPeddie SchoolA3:30
Sat Apr 01WTNHillA2:00
Tue Apr 04ANCCentral Bucks East HSH4:00
Tue Apr 04WTNCoatesvilleH4:00
Wed Apr 05ANCFCS4:00
Thu Apr 06WTNConwell EganH5:15
Fri Apr 07FCSWTN4:00
Sat Apr 08GEOConwell EganA4:00
Tue Apr 11ANCManheim Township HSH4:00
Tue Apr 11WTNUplandA4:00
Wed Apr 12GEODevon PrepH5:15
Thu Apr 13ANCHun SchoolA4:15
Thu Apr 13GEOPerkiomenA4:00
Fri Apr 14WTNDevon PrepH5:30
Tue Apr 18FCSANC4:00
Tue Apr 18GEOArchbishop WoodH5:15
Tue Apr 18WTNLansdale CatholicH5:15
Wed Apr 19GEONeshaminyA5:15
Fri Apr 21GEOWTN4:00
Sat Apr 22FCSDevon PrepH2:00
Sat Apr 22WTNSCHAH11:15
Tue Apr 25ANCPerkiomen Valley HSHTBA
Wed Apr 26SHPFCS4:15
Fri Apr 28GEOANC4:00
Sat Apr 29all teamsFSL JV Tourney @ ANC10:00
Mon May 01WTNMalvernA4:00
Tue May 02GEONew Hope SoleburyH5:30
Tue May 02WTNANC5:15
Wed May 03FCSGEO4:00
Fri May 05FCSBonner PrendergastA3:45
Fri May 05WTNDowningtown WestATBD
Wed May 10WTNMalvernH4:00
Thu May 11ANCArchbishop Carroll HSH4:00
Sat May 13FCSDevon PrepA11:00
YearChampion FinalistScore
1996George SchoolAcademy of the New Church12 - 6
1997Academy of the New ChurchGeorge School11 - 1
1998Academy of the New ChurchGeorge School  9 - 3
1999Academy of the New ChurchGeorge School4 - 3
2000George SchoolAcademy of the New Church8 - 5
2001Academy of the New ChurchGeorge School13 - 3
2002Academy of the New ChurchGeorge School 12 - 10
2003Academy of the New ChurchGeorge School3 - 1
2004Friends' CentralGeorge School15 - 5
2005Academy of the New ChurchGeorge School6 - 5
2006ShipleyFriends' Central16 - 9
2007Academy of the New ChurchFriends' Central12 - 3
2008Friends' CentralShipley8 - 5
2009ShipleyAcademy of the New Church6 - 4
2010ShipleyAcademy of the New Church12 - 5
2011ShipleyAcademy of the New Church15 - 6
2012ShipleyAcademy of the New Church5 - 4 (OT)
2013ShipleyWesttown School9 - 5
2014Academy of the New ChurchWesttown School10 - 8
2015Academy of the New ChurchShipley13 - 10
2016Academy of the New ChurchShipley13 - 6
YEARSCHOOL
2008SHP/MFS
2009MFS
2010ANC
2011MFS
2012canceled
2013canceled
2014canceled
2015canceled
2016canceled